Rehabilitacja i jej rodzaje
Rehabilitacja kontuzji oraz prewencja drobnych zwyrodnień

Małżeństwo tej samej płci – recepta na lepsze zdrowie

Posted in Uncategorized  by admin
November 1st, 2018

Miniony rok okazał się kluczowy dla Amerykanów lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT). Po rozpoczęciu 2013 r. Pary homoseksualne mogły zawrzeć małżeństwo tylko w 9 stanach z Waszyngtonem, a nawet wtedy, gdy były legalnie zamężne przez państwo, rząd federalny nie uznał ich związków, zgodnie z ustawą o obronie małżeństwa (DOMA ). Od lutego 2014 r. Pary osób tej samej płci mogą legalnie zaślubiać w 17 stanach (i wchodzić w związki cywilne lub związki partnerskie w 3 innych krajach), a ich związki zawodowe są uznawane federalnie, dzięki zbiorowi orzeczeń sądowych i nowych aktów prawnych uchwalonych przez legislatury stanowe małżeństwa osób tej samej płci (patrz mapa). Niemniej jednak około 60% ludności i wielu osób LGBT żyje w 33 stanach, które wciąż odmawiają parom jednopłciowym prawa do zawarcia małżeństwa. Choć problem tkwi w politycznym impasie w Waszyngtonie, rosnąca opinia publiczna popierająca małżeństwa homoseksualne ma doprowadzić do ponownego rozpatrzenia przez większą liczbę państw w 2014 r. Zmiana poglądów może odzwierciedlać fakt, że coraz większa liczba Amerykanów ma teraz blisko przyjaciel lub członek rodziny, który identyfikuje się jako LGBT. Chociaż najważniejsze kwestie poruszone w publicznym dyskursie dotyczącym małżeństwa są moralne i oparte na prawach, istnieją również kwestie związane ze zdrowiem: legalizacja małżeństw osób tej samej płci może poprawić zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej dla osób LGBT.
Raport Instytutu Medycyny z 2011 r. Na temat zdrowia osób LGBT wykazał znaczne różnice w zakresie zdrowia i dostępu do opieki zdrowotnej dla mniejszości seksualnych i płci. Wiele osób LGBT w każdym wieku zgłasza gorsze wyniki zdrowia fizycznego i psychicznego niż populacje heteroseksualne i nieprzechodnie, w dużej mierze w wyniku stresu spowodowanego byciem członkiem stygmatyzowanej grupy mniejszości lub z powodu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub niezgodność płci. Dyskryminujące środowiska i polityka publiczna stygmatyzują osoby LGBT i wywołują uczucie odrzucenia, wstydu i niskiej samooceny, co może negatywnie wpłynąć na ludzkie zachowania zdrowotne, a także na ich zdrowie psychiczne. Osoby LGBT żyjące w państwach, które zakazują małżeństw osób tej samej płci, na przykład częściej niż ich odpowiedniki w innych stanach zgłaszają objawy depresji, lęku i zaburzeń związanych z piciem alkoholu.1
Badania w zakresie zdrowia publicznego sugerują nie tylko, że dyskryminujące środowiska i zakazy dotyczące małżeństw osób tej samej płci są szkodliwe dla zdrowia, ale także, że legalizacja małżeństw osób tej samej płci (wśród innych polityk rozszerzających zabezpieczenia) przyczynia się do poprawy zdrowia osób LGBT. Na przykład, dane z Massachusetts2 i California, 3 odpowiednio, wskazują, że małżeństwa osób tej samej płci doprowadziły do mniejszej liczby odwiedzin i wydatków na zdrowie psychiczne dla homoseksualnych mężczyzn i że zmniejszyły one psychologiczny dystres wśród lesbijek, gejów i osób biseksualnych w prawnie uznanym tej samej płci relacje.
Legalizacja małżeństw osób tej samej płci poprawia także dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego dla osób LGBT. Około 55% Amerykanów pokrywa ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez pracodawcę swojego lub członka rodziny, ale wielu pracodawców nie obejmuje osób tej samej płci lub dzieci partnerów tej samej płci. Nawet w przypadku firm zatrudniających ponad 200 pracowników tylko 42% oferuje świadczenia zdrowotne partnerom tej samej płci, zgodnie z ankietą pracodawców na temat zdrowia beneficjentów przeprowadzoną przez Kaiser Family Foundation oraz Health Research and Educational Trust
[patrz też: euromedic cennik, odbudowa zęba po leczeniu kanałowym cena, hiperostoza czołowa objawy ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: euromedic cennik hiperostoza czołowa objawy odbudowa zęba po leczeniu kanałowym cena