Rehabilitacja i jej rodzaje
Rehabilitacja kontuzji oraz prewencja drobnych zwyrodnień

Biologia i genetyka otyłości – stulecie pytań ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Dzięki uprzejmości archiwów reklamowych.
W latach sześćdziesiątych eksperymenty z karmieniem więźniów przez lekarza-badacza z University of Vermont, Ethana Simsa, również wskazywały na metaboliczną homeostazę. W 1967 r. Sims karmił więźniów w więzieniu stanu Vermont powyżej 10.000 kcal dziennie. W ciągu ponad 200 dni w ramach tego schematu przekarmiania 20 więźniów uzyskało średnio 20-25 lb.3. Tempo metabolizmu tych osób o normalnej wadze przyspieszyło w odpowiedzi na ich zwiększone zużycie kaloryczne, jak gdyby w celu obrony początkowego, niższego ciężaru. Mężczyźni mieli trudności z utrzymaniem przybierania na wadze, a większość z nich straciła stosunkowo łatwo, gdy ich ilość kalorii powróciła do normy. Wyjątkami byli dwaj więźniowie, którzy szybko i sprawnie nabrały wagi, ale potem walczyli o utratę tej wagi nawet po zmniejszeniu konsumpcji kalorycznej. To, że obaj ci ludzie mieli rodzinne historie otyłości, dodało empiryczne poparcie do przekonania, że nadwaga może być dziedziczna.
W 1986 r. Albert Stunkard z Uniwersytetu Pensylwanii przedstawił najbardziej przekonujący dowód, ale jego waga może być w dużej mierze zdeterminowana przez pochodzenie (1986). Stunkard i jego współpracownicy korzystali z duńskiego rejestru adopcyjnego 540 dorosłych, z których większość została przyjęta przed ukończeniem roku życia w latach 1927-1947. Dane dotyczące adopcji obejmowały wysokości i masy adoptowanych rodziców biologicznych i adopcyjnych. Stunkard i in. wykorzystali te dane do porównania wskaźników masy ciała obu grup rodziców z wskaźnikami osób adoptowanych, z których większość osiągnęła wiek średni do czasu ich badania. Okazało się, że mimo że dzieliły one środowisko z przybranymi rodzicami, wskaźniki masy ciała osób adoptowanych były zbliżone do ich biologicznych rodziców, a nie do ich przybranych rodziców. W związku z tym większość osób adoptowanych odziedziczyła otyłość swoich biologicznych rodziców: cztery piąte osób z dwoma otyłymi biologicznymi rodzicami było otyłych, w porównaniu z jedną siódmą osób z biologicznymi rodzicami o normalnej wadze.
Cztery lata później Stunkard i inny zespół naukowców wykorzystali kolejny rejestr bliźniaczy, tym razem ze Szwecji, aby znaleźć więcej wsparcia dla genetyki regulacji wagi (1990b). Szwedzki rejestr bliźniaczy zawierał 247 par identycznych bliźniaków – 154 pary, które zostały podniesione razem i 93 pary, które zostały adoptowane przez różnych rodziców. Okazało się, że identyczne bliźniaki mają praktycznie taką samą wagę niezależnie od tego, czy dorosną razem czy osobno. Jak doniesiono w innym artykule w tym samym wydaniu czasopisma, Claude Bouchard i jego współpracownicy z Laval University w Quebecu obserwowali skutki przekarmienia 12 par bliźniąt dorosłych, identycznych dla mężczyzn w okresie 100 dni (1990a). Wszystkie bliźniaki spożywały taką samą ilość kalorii – w sumie 84 000 nadwyżek kilokalorii w trakcie eksperymentu. Przyrost masy ciała badanych wynosił od 4,3 kg do 13,3 kg, z dużą zmiennością procentową tkanki tłuszczowej, masy tłuszczu, dystrybucji tłuszczu i depozycji tłuszczu podskórnego i trzewnego pośród par bliźniąt. Ale chociaż reakcje na nadmierne karmienie były bardzo zróżnicowane w przypadku dwóch par bliźniąt, w obrębie każdej pary bliźniąt występowała niewielka różnica w przybieraniu na wadze, a nawet mniejsza różnica w rozkładzie tkanki tłuszczowej i gromadzeniu tłuszczu trzewnego.
Podczas gdy badania bliźniacze i eksperymenty żywieniowe były kontynuowane, badania nad otyłością również przybrały zdecydowany obrót molekularny wraz z odkryciem hormonu peptydowego i wskaźnika lepkości sytemu w 1994 r.
[przypisy: hiperostoza czołowa, stomatolog warszawa mokotów, krzem jest jedną z niewielu substancji ]

Tags: , ,

No Responses to “Biologia i genetyka otyłości – stulecie pytań ad”

 1. Kazimierz Says:

  Błagam, dokształćcie się trochę.

 2. Highlander Monk Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: spalacz tluszczu[...]

 3. Karol Says:

  Trzeba przede wszystkim dbać o siebie i zdrowe nawyki

 4. Ida Says:

  Article marked with the noticed of: dobry ortodonta kraków[...]

 5. Wojciech Says:

  takie czasy nastały i gotujemy się w falach radiowyc

 6. Lord Nikon Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Przekształcanie spółek[...]

 7. Karol Says:

  to lepiej na wszelki wypadek wyciąć

Powiązane tematy z artykułem: hiperostoza czołowa krzem jest jedną z niewielu substancji stomatolog warszawa mokotów